-
Po zakończeniu ładowania zawsze wyjmuj ładowarkę z kontaktu. Podobnie jest z zasilaczami, jeśli urządzenie nie pracuje, wyjmij zasilacz
z kontaktu.
Ładowarki i zasilacze zużywają energię elektryczną, nawet gdy nie są podłączone do nich żadne odbiorniki.
Wyjmij ładowarkę z kontaktu po naładowaniu telefonu komórkowego lub elektrycznej szczoteczki do zębów i oszczędź nawet 20 zł rocznie. -
Gorące lato to okres, w którym o domowej klimatyzacji myślą prawie wszyscy.
Klimatyzator chłodzi, ale także może nawilżyć lub osuszyć oraz ogrzać powietrze.
Możemy wyróżnić dwa rodzaje klimatyzatorów:
-
proste klimatyzatory jednoczęściowe (typu kompakt) montowane są na ścianie bądź w oknie. Powinny mieć wylot na zewnątrz - rurę jak do wentylacji kuchennej.
- większe, dwuczęściowe (typu split) składają się z części wewnętrznej, która chłodzi powietrze
w pomieszczeniu oraz części umieszczonej na zewnątrz budynku, która odprowadza ciepło. Obie części połączone są rurkami małej średnicy i mogą być położone daleko od siebie.
Zewnętrzny moduł może trochę szumieć (wentylatory).
Klimatyzator powinien mieć tzw. moc chłodniczą 60-150 W/m2 powierzchni pomieszczeń chłodzonych. Moc pobierana z sieci elektrycznej wynosi od 30-40% mocy chłodniczej.
PAMIĘTAJ: dmuchawy elektryczne, konwektory, ogrzewanie podłogowe w łazienkach czy też klimatyzatory to urządzenia, które pracują czasowo, włączają się kilka razy w ciągu doby lub w okresach przejściowych.
Urządzenia te powinny pracować krótko np. przed kąpielą podgrzewając temperaturę do wymaganej wysokości
i odpowiednio wcześnie się wyłączać. -
proste klimatyzatory jednoczęściowe (typu kompakt) montowane są na ścianie bądź w oknie. Powinny mieć wylot na zewnątrz - rurę jak do wentylacji kuchennej.
-
Czym właściwie jest urządzenie elektryczne? Jest to urządzenie przeznaczone do użytkowania przy napięciu znamionowym od 50V do 1000V prądu przemiennego lub
od 75V do 1500V prądu stałego.
Tym samym większość z Twoich przedmiotów codziennego użytku można tak określić.
Znak CE powinien się znajdować na Twoich sprzętach. Producent informuje Cię w ten sposób, że wyrób spełnia wymagania odpowiednich przepisów/dyrektyw Unii Europejskiej, które dotyczą zagadnień związanych z bezpieczeństwem użytkowania, ochroną zdrowia i ochroną środowiska, określają zagrożenia, które producent powinien wykryć i wyeliminować.