Każdy, kto wybiera kocioł gazowy, powinien mieć na uwadze kilka aspektów takich jak własne potrzeby, możliwości lokalowe czy finansowe.

Kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny? 

Kotły gazowe dzielimy na jedno- i dwufunkcyjne. Pierwsze odpowiadają jedynie za ogrzewanie, drugie natomiast także za ciepłą wodę użytkową. Kotły jednofunkcyjne z zasobnikiem podgrzewają wodę, która zgromadzona jest w 100-200 l zbiorniku o czym warto pamiętać planując miejsce na piec. O wersji bez zasobnika warto wiedzieć to, że kiedy kocioł podgrzewa wodę użytkową, zostaje przerwane ogrzewanie pomieszczeń. 
Kotły gazowe dwufunkcyjne natomiast ogrzewają dom czy mieszkanie oraz przepływowo wodę. Ze względu na brak zasobnika zajmują mniej miejsca i świetnie sprawdzają się w mieszkaniach.
Kotły dwufunkcyjne z zasobnikiem posiadają niewielki zbiornik i podgrzewają wodę przepływowo dopiero wtedy, kiedy ta w zbiorniku się skończy. 
Przy wyborze warto też zwrócić uwagę, czy kocioł gazowy ma zamkniętą komorę spalania Powietrze do instalacji pobierane jest do takiej komory przez komin. Nie musimy się wtedy przejmować wentylacją pomieszczenia z kotłem oraz eliminujemy groźbę uwalniania się z instalacji niebezpiecznych substancji jak np. tlenek węgla (czad). Jest to więc kwestia nie tylko komfortu używania, ale i bezpieczeństwa.

Piece konwencjonalne i kondensacyjne 

Piece kondensacyjne są droższe w zakupie, ale tańsze w eksploatacji, sprawniejsze, bardziej ekologiczne. Do tego są bardziej zaawansowane technologicznie i mają większy zasób części.
Kotły kondensacyjne wypuszczają spaliny dopiero kiedy te tracą temperaturę, podczas gdy konwencjonalne wypuszczają je od razu, co generuje większe straty cieplne. Piece kondensacyjne są zatem sprawniejsze o 10 do nawet 30%1 !

Piec wiszący czy stojący?

Następna kwestia to decyzja czy wybrać kocioł wiszący, czy stojący. Pierwsze przeznaczone są przede wszystkim do domów jednorodzinnych. Są tańszym i praktyczniejszym rozwiązaniem. Kotły stojące to znacznie większy wydatek. Można z nich korzystać w większych budynkach, ale oczywiście także w domach jednorodzinnych. 
Efektywność pieca
Przy wyborze pieca warto zwrócić uwagę także na moc grzewczą i klasę energetyczną. Warto wziąć pod uwagę czy będziemy tylko ogrzewać pomieszczenia i używać wody w standardowym zużyciu, czy może chcemy korzystać z urządzeń takich jak panele z hydromasażem. Tak jak w przypadku każdego urządzenia elektrycznego warto spojrzeć na etykietę energetyczną. Wydatki na energię elektryczną mogę znacznie zależeć od klasy efektywności energetycznej funkcji podgrzewania wody. Ważne, by zwrócić uwagę na wydajność kotła i porównać dane ze swoimi potrzebami. 
Wygoda i bezpieczeństwo
Jeśli jeszcze zastanawiasz się czy kocioł gazowy jest dobrym wyborem to może przekona Cię wygoda korzystania z tego sposobu ogrzewania? Sterowanie kotłem gazowym jest w pełni automatyczne. W zależności od zaawansowania urządzenia może utrzymywać temperaturę wody i instalacji grzewczej, ale i dopasować się do trybu życia domowników. Automatyka to także kwestia bezpieczeństwa. Kotły gazowe posiadają zabezpieczenia przed wypływem gazu, nadmiernym wzrostem temperatury wody, cofaniem spalin, przed zamarzaniem czy przed uderzeniami hydraulicznymi.
Najpopularniejsze marki kotłów to: Viessmann, Vaillant, Buderus. Urządzenia proponowane w ofercie TAURONA spełniają unijne wymogi ochrony środowiska i ograniczania zanieczyszczeń. Wybierając kocioł z oferty Taurona możesz sfinansować zakup urządzeń kredytem z atrakcyjnym oprocentowaniem (RRSO 8,64%), który rozłożysz nawet na 12 lat..
Zapewnimy bezpłatne doradztwo w doborze urządzeń i nowej instalacji. Nasi partnerzy są liderami technologii i innowacyjnych rozwiązań, a urządzenia wykonane są z najwyższej jakości materiałów.

Masz pytania? Sprawdź ofertę TAURONA, wypełnij formularz, a odezwie się do Ciebie nasz doradca! 


1. Na podstawie danych producenta