Zostań prosumentem - zrób symulację przyszłego rozliczenia

Moc instalacji

Niska
2,5 kWp

Średnia
6 kWp

Wysoka
10 kWp

Warunki pogodowe

Złe

Optymalne

Roczne zużycie prądu

Niskie
2 MWh

Średnie
6 MWh

Wysokie
10 MWh

Wybierz miesiąc, od którego chcesz rozpocząć swoją ocenę.

1. m-c

2. m-c

Luty

2

2022

3. m-c

Marzec

3

2022

4. m-c

Kwiecień

4

2022

5. m-c

Maj

5

2022

6. m-c

Czerwiec

6

2022

7. m-c

Lipiec

7

2022

8. m-c

Sierpień

8

2022

9. m-c

Wrzesień

9

2022

10. m-c

Październik

10

2022

11. m-c

Listopad

11

2022

12. m-c

Grudzień

12

2022

Chcesz wiedzieć, skąd wzięły się wyliczenia?

Wróć Wróć

1/2 1/4 Wypełnij wskazane pola kalkulatora, aby otrzymać ocenę roczną dla rozliczenia typu net-billing.

Ilość energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną Energia
z falownika

Ilość energii oddanej do sieci energetycznej Energia oddana po bilansowaniu

Ilość energii zużywanej na bieżąco w gospodarstwie Autokonsumpcja

-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-

Depozyt

-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-

Wartość
depozytu

-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-

Ilość energii pobranej z sieci energetycznej Energia pobrana po bilansowaniu

Wartość energii pobranej z sieci. Jest to wynik iloczyny ilości pobranej energii (w kWh) przez wartość 1 kWh w taryfie G11 Wartość pobranej energii

- zł
- zł
- zł
- zł
- zł
- zł
- zł
- zł
- zł
- zł
- zł
- zł

Dostępny depozyt

brak danych
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-

0 kWh

0 kWh

0 kWh

0 kWh

0 zł

Suma

0 zł

0 zł

Dalej Dalej
BILANS: 0 zł
Kalkulator dla prosumentów rozliczanych w systemie net-biling ma charakter wyłącznie poglądowy i nie jest on podstawą rozliczeń.

Najczęściej zadawane pytania

    1. Kalkulator przedstawia symulację dla rozliczeń typu net-biling na taryfie jednostrefowej G11
    2. Prezentowane wyliczenia mogą lub będą różnić się od rzeczywistych
    3. Możliwe jest skorzystanie z gotowych scenariuszy określających wielkość instalacji, wpływ warunków pogodowych oraz wartość indywidualnego zużycia
    4. Można samodzielnie podawać wszystkie parametry. Kalkulator obliczy wynik dla 1 roku
  • Jest to całkowita ilość energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną, która nie uwzględnia autokonsumpcji i bilansowania. Zatem energia z falownika różni się od energii wprowadzonej do sieci energetycznej.

    Ilość kWh energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną należy odczytać z falownika lub aplikacji dla niego dedykowanej.
  • Przyjmuje się, że przy odpowiednio zaprojektowanej i zbudowanej mikroinstalacji o mocy 1 kWp w polskich warunkach Twoja mikroinstalacja może wygenerować średnio w ciągu roku około 900-950 kWh. Należy jednak mieć na uwadze, że na jej funkcjonowanie ma wpływ wiele warunków technicznych takich jak np. ułożenie względem słońca czy utrzymanie czystości paneli.

    Kilowatopik (kWp) określa jaką wydajność mogą osiągnąć panele fotowoltaiczne, jeśli ich praca odbywa się w tzw. standardowych warunkach pomiarowych. To wartość energii elektrycznej (1 kWh), którą jest w stanie wyprodukować dany panel lub cała instalacja fotowoltaiczna.
  • Jest to nadwyżka energii oddana do sieci energetycznej. Należy pamiętać, że ilość energii oddanej nie odpowiada ilości energii wyprodukowanej przez instalację (energii z falownika). Jest ona zbilansowana i pomniejszona o autokonsumpcję, czyli zużycie energii wyprodukowanej na własne potrzeby.

    Ilość energii wprowadzonej do sieci można sprawdzić poprzez aplikację eLicznik TAURON Dystrybucja lub zamawiając szczegółowy Raport Danych Pomiarowych w serwisie MójTAURON.
  • Zapoznaj się z zagadnieniem pod linkiem Net-billing – zasady rozliczania | TAURON.
  • Jest to zużycie energii wyprodukowanej na własne potrzeby. Innymi słowy jest to część energii wyprodukowanej wykorzystanej od razu przez urządzenia działające w domu.

    W kalkulatorze autokonsumpcja przedstawiona jest jako ilość energii wyprodukowanej przez fotowoltaikę (energia z falownika), która jest pomniejszona o wielkość energii oddanej do sieci (energia oddana).
  • Jest to ilość energii, która została pobrana z sieci energetycznej w sytuacjach, gdy instalacja fotowoltaiczna nie produkuje prądu np. w nocy lub produkuje za mało by pokryć zużycie.
  • Jest to ilość energii pobranej z sieci po bilansowaniu w kWh pomnożona przez cenę 1 kWh.

    W kalkulatorze prezentowana wartość jest obliczana dla taryfy G11. Można ją zmienić w ustawieniach kalkulatora w sekcji „Chcesz wiedzieć skąd wzięły się wyliczenia?”.
  • Jeśli nie posiadasz mikroinstalacji lub chcesz w łatwy sposób poznać przybliżone wartości Twoich rozliczeń w systemie net-billing skorzystaj z gotowego scenariusza, w którym możesz dostosować:
    • moc instalacji,
    • warunki pogodowe,
    • roczne zużycie prądu.
    „Gotowe scenariusze” bazują na uśrednionych parametrach typowych instalacji fotowoltaicznych oraz realnych założeniach dot. wielkości poboru prądu. Prosimy aby realnie określać warunki pogodowe, które mają zasadniczy wpływ na wielkość wyprodukowanej energii przez instalację. Prosimy również pamiętać, że wartości w symulacji z kalkulatora są poglądowe i mogą różnić się od rzeczywistych danych rozliczeniowych.
    Kalkulator umożliwia także skorzystanie z symulacji na podstawie własnych danych.
  • Wyliczenia własne umożliwią Ci dostosowanie obliczeń do swoich indywidualnych potrzeb. Symulacja na podstawie własnych danych pozwoli na:
    • wprowadzenie indywidualnych wartości poboru, oddania oraz zużycia w każdym miesiącu,
    • edycję ceny prądu.
    Proszę pamiętać, że wartości w symulacji z kalkulatora są poglądowe i mogą różnić się od rzeczywistych danych rozliczeniowych.
  • Wartości miesięcznej Rynkowej Ceny Energii elektrycznej (RCEm) oraz cenę sprzedaży prądu, możesz zmienić w sekcji „Chcesz wiedzieć skąd wzięły się wyliczenia?”.
    Rynkowa Cena Energii elektrycznej jest ogłaszana co miesiąc przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE). Możesz ją edytować, dla miesięcy w których cena jeszcze nie została podana.
    Do wyliczeń przyjęliśmy również uśrednioną cenę sprzedaży prądu, możesz ją dowolnie edytować.