Rodzaje ogrzewania i ich możliwości

Ciepło zimą niekoniecznie musi wiązać się z wyjazdem w przysłowiowe ciepłe kraje.

Zobacz, jak możesz zadbać o to, by w Twoim domu albo mieszkaniu było ciepło. 
Sprawdź, jakie możliwości dają Ci ekologiczne źródła ciepła i co możesz zrobić, żeby rachunki były niższe.

  • Zadbaj, by Twoje pieniądze nie uciekały przez szpary w ramie okiennej.

    Zobacz, na co zwrócić uwagę, kiedy myślisz o oszczędzaniu i oknach:

    •  uszczelnij okna – możesz zatrzymać od 10 do 40% ciepła
    • wymień okna – stare okno przepuszcza nawet 10 razy więcej ciepła niż ściana - nowoczesne okno 2-2,5 raza
    • jeśli zdecydujesz się na wymianę dużych okien, na mniejsze lub o lepszych parametrach, oszczędzisz nawet połowę wydatków na ogrzewanie
  • Zależy Ci na komforcie i ciepłych pomieszczeniach w domu?

    Zobacz, jakie możliwości daje Ci ogrzewanie elektryczne. Ten rodzaj ogrzewania kojarzy się z dużymi rachunkami za prąd. Zwróć jednak uwagę na rozwiązania instalacyjne, dzięki którym ograniczysz koszty ogrzewania.


    Piec akumulacyjny  

    Piece akumulacyjne pobierają prąd i nagrzewają się w nocy, gdy prąd jest tani. Natomiast oddają ciepło zaś przez cały dzień i noc. Taryfa dzień/noc jest wymagana, gdy używasz pieców akumulacyjnych.

    Magnezytowy wkład nagrzewa się do temperatury 600 stopni. Izolacja termiczna (virmiculit i microtherm) zapobiega stratom ciepła i pozwala na utrzymanie bezpiecznej temperatury obudowy. Ciepło pobierane jest z rozgrzanego wkładu. Jeżeli część ciepła nie została wykorzystana w ciągu dnia, nowoczesny piec pobiera mniej prądu do ponownego nagrzania.

    Piece dynamiczne są wyposażone w wentylatory z regulatorami, dzięki temu piec oddaje ciepło w kontrolowany sposób, tak by temperatura w pomieszczeniu była stała. Piece statyczne działają na zasadzie konwekcji i oddają ciepło równomiernie w ciągu dnia.

    Nowoczesne piece akumulacyjne są estetyczne i nie zajmują wiele miejsca – szerokość 18 cm sprawia, że piec idealnie pasuje w miejsce tradycyjnego kaloryfera centralnego ogrzewania. Piece akumulacyjne bardzo szybko ogrzewają mieszkanie. To jeden z najbardziej ekonomicznych systemów ogrzewania elektrycznego.

    Piec węglowy zamieniony w piec akumulacyjny

    Stary stylowy piec kaflowy możesz przerobić na piec akumulacyjny. Wewnątrz starego pieca instaluje się nowe grzałki i wkład akumulacyjny.

    Musisz przy tym zamurować przewód kominowy. Tak przerobiony piec ma cechy pieca akumulacyjnego - nagrzewa się w nocy, oddaje ciepło w dzień.

    Ogrzewanie podłogowe  

    Wymaga mniejszego zużycia prądu do wytworzenia komfortu cieplnego niż ogrzewanie grzejnikowe. Ogrzana podłoga ma dość niską temperaturę i ma małe straty ciepła do podłoża. Ciepło w nogi i chłodno w głowę - to najlepszy klimat w domu.

    Instalacja ogrzewania podłogowego jest w całości schowana w podłodze. Nie ma grzejników, które zajmują miejsce, ograniczają zagospodarowanie pomieszczeń i są mało estetyczne. Instalacja musi być wyposażona w regulatory termostatyczne, tak by podłoga nie przegrzała się i by utrzymać temperaturę maksymalnie 29 stopni C.

    Przewody grzejne układa się w warstwie zaprawy. Jeżeli grzejesz podłogę na gruncie lub nad piwnicą, pod spodem ułóż warstwę izolacji styropianowej.

    Możesz ogrzewać każdy rodzaj podłogi – także te drewniane. To idealne ogrzewanie dla nowo wybudowanych budynków o dobrej izolacji ścian. 

    Ogrzewania podłogowego możesz też użyć na zewnątrz. Dzięki temu zapobiegniesz oblodzeniu tarasu czy wjazdu do garażu.

    Grzejniki konwektorowe   

    Zastosuj je jako system dodatkowego źródła ciepła, jeśli chcesz szybko ogrzać pomieszczenia. W łazienkach najbardziej poleca się konwektory z wbudowaną dmuchawą.

    Za konwektory zapłacisz niewiele, ale nie zapewnią Ci wysokiego komfortu użytkowania. Ich wady to:
    - wytwarzanie silnych przeciągów,
    - gromadzenie się mocno ogrzanego powietrza u góry pomieszczeń,
    - nieprzyjemny zapach spalonego kurzu,
    - brudzenie się wylotów.

    Listwy grzejne mocowane są na ścianach w odległości ok. 30 cm od podłogi na całym obwodzie mieszkania.

    Co zyskasz, jeśli je zainstalujesz?
    - są zasilane z gniazdek sieciowych,
    - nie wymagają konserwacji,
    - zapewniają bezpieczne użytkowanie
    – przy uszkodzeniu jednego grzejnika, pozostałe działają nadal,
    - są tanie.

    Przy powyższych zaletach, mają też wszystkie wady konwektorów. Dodatkowo zajmują sporą długość ścian, przy których nie można postawić szafy.

    Znacznie lepszym rozwiązaniem jest stosowanie promienników.

     Promienniki  

    Wyglądają dość podobnie do grzejników konwektorowych. Są jednak bardziej płaskie i grzeją całą powierzchnią promiennika.

    Ogrzewają bezpośrednio ludzi oraz powietrze i sprzęty poprzez promieniowanie cieplne. 
    Dzięki temu wytwarzają komfort ciepła przy znacznie mniejszej temperaturze powietrza - możemy mieć 18 stopni zamiast 22 w pomieszczeniach.

    Daje to ogromne oszczędności prądu.

    Piec CO
    na prąd
     

    Wykorzystuje instalację z wodnymi grzejnikami centralnego ogrzewania, która już istnieje.

    Całkowicie bezobsługowy system nie wymaga dostarczania paliwa (jak ropa czy węgiel) i jest bezpieczny (gdy boisz się gazu). Nie wymaga komina.

    System jest zalecany dla budynków z dobrą izolacją, gdzie zużycie prądu nie jest bardzo duże.

    Piece akumulacyjne CO mają duże izolowane zbiorniki na wodę, które podgrzewane są tylko 
    w nocy (taryfa nocna).

    Piece przepływowe CO mają grzałki dużej mocy, które bezpośrednio podgrzewają wodę przepływającą w obiegu centralnego ogrzewania.

    Są zasilane bez przerwy na zwykłej taryfie.

    Pompa ciepła  

    Są to urządzenia działające na podobnej zasadzie jak lodówka.

    Odzyskują ciepło z otoczenia np. z wody (rzeki, jeziora, stawu, ścieków), gruntu albo bezpośrednio z powietrza za pomocą wymiennika zewnętrznego. Następnie transportują je do instalacji centralnego ogrzewania lub ciepłej wody w budynku.

    Latem możesz zmienić działanie pompy i wówczas układ spełnia rolę urządzenia klimatyzacyjnego.

    Pompa nie zużywa prądu na grzanie domu - pobiera tylko niewielką ilość energii potrzebnej do jej działania. Ciepło do ogrzania domu pochodzi z otoczenia.

    Pompa ciepła to najbardziej ekonomiczny system ogrzewania. Średnio daje on od 50% do 80% oszczędności prądu. Wymaga jednak sporych nakładów oraz zwykle dużej działki lub dostępu do jeziora.


    Wyglądają dość podobnie do grzejników konwektorowych. Są jednak bardziej płaskie i grzeją całą powierzchnią promiennika.

    Ogrzewają bezpośrednio ludzi oraz powietrze i sprzęty poprzez promieniowanie cieplne. 
    Dzięki temu wytwarzają komfort ciepła przy znacznie mniejszej temperaturze powietrza - możemy mieć 18 stopni zamiast 22 w pomieszczeniach.

    Daje to ogromne oszczędności energii.

    Wyglądają dość podobnie do grzejników konwektorowych. Są jednak bardziej płaskie i grzeją całą powierzchnią promiennika.

    Ogrzewają bezpośrednio ludzi oraz powietrze i sprzęty poprzez promieniowanie cieplne. 
    Dzięki temu wytwarzają komfort ciepła przy znacznie mniejszej temperaturze powietrza - możemy mieć 18 stopni zamiast 22 w pomieszczeniach.

    Daje to ogromne oszczędności energii.

Ciekawe pomysły

  • Woda, która zimą zamarza w rynnach i rurach spustowych, uszkadza je. Może to spowodować zalanie i uszkodzenie ścian i elewacji Twojego domu na wiosnę.
     
    Zapobiegnij temu i stosuj elektryczne kable grzejne w rynnach. Przewody instaluje się wzdłuż krawędzi rynien i wewnątrz rur spustowych. Grzanie uruchamiane jest automatycznie tylko w sytuacji zagrożenia oblodzeniem. Sterownik wyposażony jest w czujnik temperatury 
    i wilgotności powietrza. 
    Gdy niekorzystne warunki mijają, zasilanie przewodów grzejnych wyłącza się automatycznie.
  • Schody, tarasy, chodniki czy podjazdy, które zimą są pokryte warstwą lodu, mogą być bardzo śliskie. Upadki są najczęstszą przyczyną złamań w zimie i są niebezpieczne zwłaszcza dla osób starszych.
     
    Szczególnie śliskie są powierzchnie z gresu lub polerowanego kamienia. Wszędzie tam pod powierzchnią do chodzenia można stosować przewody bądź maty grzejne, które zapobiegają powstawaniu lodu.
    Przewody grzejne można układać nie tylko pod gresem, terakotą czy kamienną podłogą, ale też w miejscach wykonanych z betonu czy kostki brukowej. Maty grzejne są wykonane z przewodów o mocy 25 W/m - nie zużywają dużo prądu i są włączane automatycznie tylko gdy jest mróz i wilgoć.
    Stromy wyjazd z garażu może być nie do pokonania, gdy jest oblodzony - Twój samochód zostaje uwięziony.
     
    Nie musisz podgrzewać całego podjazdu, wystarczą miejsca, po których przemieszczają się koła samochodu. Ułóż równolegle dwie maty w odstępie, który odpowiada rozstawowi kół. Jeśli kierowca będzie chciał podejść do drzwi garażowych, to skorzysta z odmrożonych pasów dla samochodu.
    Podobnie jest w przypadku schodów. Nie musisz ogrzewać ich w całości, a jedynie na obszarze kilkudziesięciu centymetrów od poręczy.