Jesień życia

Komputer stacjonarny, laptop, kino domowe to tylko przedsmak wyposażenia naszych domów 
i mieszkań. Kupujemy coraz więcej urządzeń, które zużywają prąd. Dojrzały wiek bliskich osób to ciepło, przyprószona siwizną głowa i pomarszczone ręce, babcina troska, albo historie opowiadane przez dziadka. Matczyne ręce, które upiekły chleb i tata, który biegł za Tobą, kiedy uczyłeś się jeździć na rowerze.
To opiekuńcze skrzydła, które chroniły nas i strzegły wtedy, gdy była taka potrzeba. Ramię, na którym zawsze można było się oprzeć, dobra rada
i pomocna dłoń.
Zadbajmy o najbliższe nam osoby i o nas samych.

  • Poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące bezpiecznych zachowań w obszarze sprzedaży energii elektrycznej:

    1. Dbaj o swoje rachunki – uważnie czytaj korespondencję, dokumenty oraz rachunki, na podstawie których płacisz za prąd.

    2. Uważaj, kogo wpuszczasz do domu
    Nasi pracownicy i przedstawiciele zawsze posiadają identyfikatory lub legitymacje. Bądź czujny, gdy akwizytor twierdzi, że pozostaniesz bez prądu, jeżeli nie podpiszesz dokumentów. To nieprawda! Nie chodzimy po domach w celu podpisania umów.

    Żaden nasz  przedstawiciel nie jest upoważniony do przyjmowania gotówki w domach Klientów.

    1. Nie podpisuj żadnych umów, dokumentów ani ofert bez dokładnego zapoznania się z ich treścią:
    Przeanalizuj przedstawioną ofertę, sprawdź, czy na pewno odpowiada Twoim potrzebom. 
    Pytaj o nazwę firmy, która prezentuje Ci swoją ofertę.
    Pytaj o dodatkowe opłaty i kary umowne oraz dodatkowe płatne usługi – skutkują one większym rachunkiem.

    Upewnij się, czy ważne dla Ciebie kwestie nie ulegną zmianie:
    czy nadal będziesz otrzymywać jeden rachunek za prąd (a nie dwa - za sprzedaż oraz za dystrybucję), czy wszystkie sprawy związane z prądem załatwisz w jednej firmie (pod jednym numerem telefonu, w jednym Punkcie Obsługi Klientów).
    2. Pamiętaj – od każdej umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa możesz odstąpić w terminie 14 dni od jej podpisania.
    W tym celu należy wysłać pisemne oświadczenie o odstąpieniu od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa na adres firmy, z którą została zawarta umowa.  

    3. Poinformuj nas, jeśli do Twojego domu przyjdzie nieuczciwy sprzedawca lub otrzymasz budzącą niepokój korespondencję.
  • Najczęstszym zjawiskiem wśród ludzi w zaawansowanym wieku jest powolne odosobnienie. Sporadyczne kontakty z bliskimi, spacery od święta, coraz rzadsze wyjścia do sklepu i pozostanie w swojej cichej przystani wśród dobrze znanych czterech ścian.

    Priorytetem powinno stać się dla Ciebie wspieranie osób starszych w codziennym życiu i otoczenie ich opieką.
    Chcąc wesprzeć bliskich nam seniorów często zadajemy sobie pytanie: od czego zacząć?

    Zacznijmy od tego, co jest im najbliższe i pomyśl o dostosowaniu mieszkania do ich potrzeb. Nie zawsze potrzebny jest kapitalny remont, aby osoba starsza czuła się komfortowo w swoim mieszkaniu. Wręcz przeciwnie!

    Nieraz wystarczy dokonać niewielkich zmian, a pomieszczenia w których przebywa senior staną się funkcjonalne, bezpieczne a tym samym nie stracą charakteru, który miały wcześniej.

    Pamiętaj:

    • Z pomieszczeń, w których przebywa senior, usuń niepotrzebne przedmioty. Dzięki temu będzie łatwiej się poruszać.
    • Uważaj, aby na podłodze nie leżały przypadkowe przedmioty, np. kable, które mogą spowodować potknięcie, upadek.
    • Dywany lub chodniki na stałe przytwierdź do podłogi, np. specjalnymi, dwustronnymi taśmami do podklejania lub za pomocą specjalnych mat, które zapobiegają przesuwaniu się materiału po podłodze.
    • Meble i inne przedmioty muszą mieć swoje stałe miejsca.
    • Pokój osoby starszej powinien być miejscem schludnym, czystym, bez zbędnych rzeczy. Powinien panować w nim przyjazny nastrój, a otoczenie powinno być jasne  i zachęcające do spędzania w nim czasu.
    • Zamontuj poręcze – uchwyty pomagające osobie starszej podnieść się, najczęściej montowane przy łóżku, przy stole lub w toalecie.
     
    Potrzeba bezpieczeństwa na tym etapie życia jest niezwykle istotna. Każdy z nas potrzebuje bliskości, rozmowy, spotkania lub zwykłego ciepłego słowa. Rozdział życia, który rozpoczyna starszy człowiek, nabiera szczególnego znaczenia i teraz to od nas zależy naprawdę dużo!