Ceny dynamiczne

Czyli umowa z ceną dynamiczną, która odzwierciedla wahania cen na rynkach energii elektrycznej Rynku Dnia Następnego (RDN). Zostały wprowadzone od 24 sierpnia 2024 roku, zgodnie z ustawą Prawa energetycznego.

Jak to działa?

Ceny rozliczeniowe energii w tej umowie są oparte na notowaniach giełdowych Towarowej Giełdy Energii S.A. (TGE). Dlatego zapłacisz za energię elektryczną według notowań cen na Rynku Dnia Następnego oraz ilości zużytej przez Twoje przedsiębiorstwo energii w poszczególnych godzinach, zamiast stałej stawki za każdą zużytą kWh.

Sprawdź notowania cen na Rynku Dnia Następnego w Cenach dynamicznych

Sprawdź ceny

Dlaczego warto wybrać ceny dynamiczne?

Masz wpływ na wysokość rachunków za prąd

Możesz obniżyć cenę energii elektrycznej, a tym samym wysokość swoich rachunków za prąd w Twojej firmie, jeżeli zmniejszysz zużycie energii w godzinach, w których ceny są najwyższe, a będziesz korzystać z urządzeń elektrycznych wtedy, gdy ceny są najniższe! W przeciwnym razie rachunki za prąd mogą wzrosnąć.

Elastyczność i kontrola

Podejmujesz decyzje o tym, kiedy i jak korzystać z energii elektrycznej!

Automatyzacja zużycia energii

Magazyn energii ładujesz w okresach, w których cena prądu jest najniższa, a następnie wykorzystujesz tę energię do podłączenia urządzeń, których praca jest niezbędna w godzinach wysokich cen energii.

Kto może skorzystać z cen dynamicznych

Sprawdź, czy Twoje przedsiębiorstwo jest gotowe na nowy sposób rozliczeń!

Możesz skorzystać, jeśli:
+

wyrazisz zgodę na korzystanie z oferty z ceną dynamiczną,

+

wyrazisz zgodę na przekazywanie - przez Operatora Systemu Dystrybucyjnego do sprzedawcy - danych profilowych dotyczących zużycia energii ORAZ

+

posiadasz licznik zdalnego odczytu (LZO),

+

musisz mieć jednomiesięczny cykl rozliczeniowy,

+

rozliczasz się w systemie net-billing.

Nie wiesz, czy masz już licznik zdalnego odczytu? Wpisz numer Adresata lub PPE i dowiedz się! Sprawdź

Nie możesz skorzystać, jeśli:
-

nie masz licznika zdalnego odczytu,

Nie masz licznika zdalnego odczytu, a chcesz skorzystać z cennika dynamicznego? Wymień

Wymiana licznika może się wiązać z dodatkowymi kosztami dla Twojego przedsiębiorstwa

-

rozliczasz energię elektryczną w cyklu innym niż jednomiesięczny,

-

jesteś rozliczany w systemie przedpłatowym,

-

rozliczasz się w systemie net-metering.

Co warto wiedzieć

Jakie informacje warto pozyskać przed wyborem cen dynamicznych?

Cena prądu będzie znana dopiero po zakończeniu okresu rozliczeniowego i może się różnić w każdym okresie. Jeśli ceny na RDN przez dłuższy czas będą wysokie, może mieć to przełożenie na Twoje rachunki, nawet przy dostosowaniu poboru energii elektrycznej do godzin szczytu i niskiego popytu.

Oferta jest skierowana do przedsiębiorstw, które mogą analizować i zarządzać zużyciem prądu. Brak planowania poboru prądu może skutkować wyższymi rachunkami

Przy korzystaniu z cen dynamicznych trzeba również brać pod uwagę: dobowe wahania cen prądu oraz niespodziewane zdarzenia (np. wydarzenia sportowe), różnice wynikające z produkcji z OZE (np. duża produkcja w sezonie letnim), okresowe przerwy w dostawie prądu czy warunki pogodowe.

Jak liczymy ceny energii elektrycznej

Poznaj zasady wyliczania średnioważonych cen prądu

Dla każdego okresu rozliczeniowego cena średnioważona jest wyliczana następująco:

  1. 1. Wylicza się stawkę netto zł/kWh dla każdej godziny doby w całym okresie rozliczeniowym - dodając składnik cenotwórczy do ceny kursu z RDN dla Fixingu I.
  2. 2. Wylicza się wartość netto zł/kWh dla każdej godziny doby w okresie rozliczeniowym, mnożąc cenę netto dla określonej godziny doby i dla tej samej godziny sumę zużycia energii elektrycznej wyrażoną w kWh z dokładnością Wh.
  3. 3. Do wyliczenia ceny/stawki średnioważonej należy wziąć pod uwagę:
    • sumę wartości netto dla całego okresu rozliczeniowego zaokrągloną do dwóch miejsc po przecinku.
    • sumę zużycia dla całego okresu rozliczeniowego z zaokrągleniem do pełnych kilowatogodzin.
  4. 4. Następnie dzieli się sumę wartości netto przez sumę wolumenu zużycia. Tak uzyskana wartość zaokrąglona do piątego miejsca po przecinku wyznacza cenę średnioważoną netto zł/kWh.

Wyznaczona cena średnioważona jest weryfikowana względem ceny minimalnej zł/kWh. W przypadku, kiedy wyliczona cena średnioważona będzie niższa niż cena minimalna, to do rozliczenia zostanie przyjęta cena minimalna

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest umowa z ceną dynamiczną energii elektrycznej?

Rozwiń
Zwiń
Umowa z ceną dynamiczną energii elektrycznej to nowy rodzaj umowy sprzedaży energii elektrycznej (także umowy kompleksowej). W tej umowie ceny zależą od cen energii na rynkach energii elektrycznej i są aktualizowane dla każdej godziny doby. Dla porównania: jeżeli masz umowę z cenami taryfowymi, to ceny te są zatwierdzane przez regulatora i obowiązują zwykle przez rok

Czy będę ponosić dodatkowe opłaty za taki rodzaj umowy?

Rozwiń
Zwiń
Nie będziesz ponosić dodatkowych opłat za korzystanie z oferty z ceną dynamiczną energii elektrycznej.

Jakie warunki muszę spełnić, aby zawrzeć umowę z ceną dynamiczną energii elektrycznej?

Rozwiń
Zwiń
Musisz mieć licznik zdalnego odczytu oraz korzystać z jednomiesięcznego cyklu rozliczeniowego. Ponadto musisz wyrazić zgodę na przekazywanie - przez Twoje OSD do sprzedawcy - danych profilowych dotyczących zużycia energii.

Jakie będą ceny i stawki opłat w umowie z ceną dynamiczną energii elektrycznej?

Rozwiń
Zwiń
Ceny będą zależały od cen na rynkach energii, dlatego nie możemy ich określić z wyprzedzeniem. Ceny w poszczególnych godzinach dnia i nocy będą różne.

Czym jest licznik zdalnego odczytu?

Rozwiń
Zwiń
Jest to licznik, który umożliwia zdalne przekazywanie danych o zużyciu energii z licznika do systemu operatora (firmy, która odpowiada za dystrybucję energii).

Nie wiem, czy mam zdalny licznik – jak to sprawdzić?

Rozwiń
Zwiń
Licznik możesz sprawdzić u swojego dystrybutora energii oraz na stronie tauron-dystrybucja.pl/liczniki-zdalnego-odczytu/elicznik/sprawdz-dostep.

Nie mam zdalnego licznika, a chcę mieć umowę z cenami dynamicznymi, co zrobić, żeby dostać licznik zdalny?

Rozwiń
Zwiń
Dystrybutorzy sukcesywnie wymieniają liczniki na liczniki zdalnego odczytu, planowo do 2030 roku każdy Punkt Poboru Energii powinien mieć taki licznik, jest to darmowe. Jeśli chcesz wymienić swój licznik wcześniej niż w terminie przewidzianym przez Dystrybutora, możesz poprosić o odpłatną wymianę.

Czy umowa z ceną dynamiczną energii elektrycznej jest obowiązkowa?

Rozwiń
Zwiń
Nie, umowa z ceną dynamiczną nie jest obowiązkowa. Ty decydujesz czy chcesz przejść na umowę z ceną dynamiczną.

Od czego zależą ceny prądu w umowie z ceną dynamiczną energii elektrycznej?

Rozwiń
Zwiń
Ceny energii będą zmieniać się wraz ze zmianą cen notowanych na giełdach energii. Na giełdach - ceny energii zależą od wielu czynników, m.in. od pory dnia.

W jakich odstępach czasu będzie się zmieniała cena energii?

Rozwiń
Zwiń
Ceny na giełdzie energii aktualizowane są co godzinę każdej doby. W naszych rozliczeniach, przy umowach z ceną dynamiczną, zastosujemy cenę średnią ważoną, wyznaczaną oddzielnie dla każdego okresu rozliczeniowego. Wzór dla obliczania tej ceny znajdziesz w cenniku.

Czy mogę skorzystać z umowy z ceną dynamiczną energii elektrycznej, jeśli posiadam inny cykl rozliczeniowy inny niż jednomiesięczny?

Rozwiń
Zwiń
Abyś mógł skorzystać z umowy z ceną dynamiczną energii elektrycznej, musisz mieć jednomiesięczny cykl rozliczeniowy.

Co w przypadku zmiany cyklu rozliczeniowego na inny niż jednomiesięczny?

Rozwiń
Zwiń
Jeśli zdecydujesz się na zmianę cyklu rozliczeniowego na inny niż jednomiesięczny, automatycznie przeniesiemy Cię na taryfę sprzedawcy ze stałymi cenami energii.

Muszę mieć rozliczenie miesięczne, a ostatnio zmieniłam/łem sposób rozliczenia. Czy mogę dzisiaj znów go zmienić, aby mieć umowę z cenami dynamicznymi?

Rozwiń
Zwiń
Tak, jeśli wyrazisz zgodę to zmienimy Twój cykl rozliczeniowy.

Czy mogę skorzystać z umowy z ceną dynamiczną energii elektrycznej, jeśli posiadam licznik przedpłatowy?

Rozwiń
Zwiń
Nie możesz korzystać z umowy z ceną dynamiczną energii elektrycznej, jeśli posiadasz licznik przedpłatowy. Koszty zakupu energii, w przypadku liczników przedpłatowych, naliczane są z góry.

Co w sytuacji, gdy cena rynkowa jest wyższa od ceny taryfowej?

Rozwiń
Zwiń
Jeśli wybierzesz umowę z ceną dynamiczną, będziemy rozliczali Twoje zużycie zgodnie z cenami obowiązującymi na rynku energii. W niektórych godzinach doby rynkowa cena prądu jest niższa niż w taryfie, w innych cena rynkowa jest wyższa niż w taryfie. Z tego powodu umowa z dynamiczną ceną energii jest dobra dla osób, które chcą świadomie zarządzać korzystaniem z energii elektrycznej, na przykład jak najwięcej urządzeń elektrycznych włączać w godzinach, w których obowiązuje niższa cena prądu.

Czy mogę wypowiedzieć umowę?

Rozwiń
Zwiń
Umowę z ceną dynamiczną energii elektrycznej, możesz wypowiedzieć według standardowych zasad.

Czy dla takiego rodzaju umowy będę miał możliwość otrzymywania faktur w sposób elektroniczny? Czy będę widział moje faktury w Moim Turonie?

Rozwiń
Zwiń
Tak, możesz korzystać z faktury elektronicznej wybierając ofertę z ceną dynamiczną energii elektrycznej. Faktury będą widoczne w Serwisie Mój Tauron.

Czy wybierając umowę z cenami dynamicznymi wciąż będą obowiązywały mnie maksymalne ceny prądu wynikające z rozwiązań osłonowych?

Rozwiń
Zwiń
Klient (firma i plac budowy), który skorzysta z Cennika Prąd z ceną dynamiczną nie będzie miał stosowanej ceny maksymalnej 0,5050 zł/kWh netto (0,6212 zł/kWh brutto).
Ceny dynamiczne rozliczane w ramach taryf Gx nie podlegają żadnym rozwiązaniom osłonowym.